مشاهده خبر

 همايش بزرگ مذهبي دسته عزاداري زينبيه اعظم زنجان برگزار شد

به گزارش ايرنا، ارادتمندان حسيني در يازدهمين روز از ماه محرم ماه پيروزي خون بر شمشير به ياد واقعه ي خونبار دشت كربلاي و مصايب حضرت زينب (س) با حضور در دسته ي عزاداري زينبيه ي اعظم زنجان فرياد يا حسين سر دادند و عاشقانه بر سر و سينه زدند.
زينبيه اعظم زنجان يكي از اماكن مذهبي اين شهر است كه همه ساله در ايام محرم به ويژه يازدهم اين ماه، عاشقان اباعبدالله الحسين (ع) از سراسر كشور را به خود جلب مي كند و شركت كنندگان در اين مراسم با وحدت و يكپارچگي ارادت خالصانه خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) اعلام مي كنند.
حضور پرشور مردم سياهپوش و سوگوار در مراسم عزاداري زنجان در روزهاي هشتم و يازدهم ، واقعا عظمت واقعي امام حسين (ع) را به جهان بشريت نشان مي دهد تا آنها بدانند كه مردم چگونه در غم از دست دادن امام خود ناله سر داده و اشك ماتم مي‌ريزند.
دسته‌هاي عزاداري مساجد حسينيه اعظم و زينبيه اعظم زنجان، به خاطر شركت گسترده عاشقان ابا عبدالله الحسين (ع) در كشور بي‌نظير است.
حركت دسته‌هاي عزاداري اين دو مسجد زنجان، شكوه و عظمت خاصي به آيين‌هاي گراميداشت سالار و سرور شهيدان و ياران باوفاي آن حضرت مي بخشد و عاشقان حسين (ع) از هر قشري سعي مي‌كنند با پيوستن به اين دسته هاي عزاداري، وفاداري خود را به اثبات برسانند.
حركت دسته‌هاي عزاداري مساجد حسينه اعظم هشتم ماه محرم و زينبيه اعظم نيز يازدهم ماه محرم هر سال، با حضور خيل عاشقان حسين بن (علي) از مقابل اين مساجد آغاز شده و تا صحن امام زاده سيدابراهيم (ع) ادامه مي‌يابد.
مردم و عاشقان امام حسين (ع) در مسيرهاي حركت اين دستجات عزاداري كه ساعت ها به طول مي‌انجامد و عبور و مرور افراد در آن واقعا سخت مي‌شود، هزاران راس گاو و گوسفند قرباني كرده و يا به صورت زنده اهدا مي‌كنند و برخي از عاشقان امام حسين (ع) كه حاجتشان برآورده شده نذورات خود را به صورت نقدي پرداخت مي‌كنند و ميزان آن نيز هرسال افزايش مي‌يابد.
اهدا اين نذورات نشان مي‌دهد كه مردم مومن و ولايتمدار استان زنجان و حتي مناطق مختلف كشور، براي رسيدن چنين روز مهمي لحظه شماري مي‌كنند تا به عهدي كه با امام شهيدان بسته اند، وفا كنند.
گوشت‌هاي قرباني نيز هرسال با تصميم مسوولان اين مساجد و طبق برنامه ريزي هاي انجام شده پس از بسته بندي در ظروف يك بار مصرف و بهداشتي، بين اهداء كنندگان و ديگر مردم مناطق شهر تقسيم مي‌شود.
عظمت و شكوه برگزاري اين آيين‌هاي گراميداشت از سوي اين دو مسجد مهم، تاريخي و صاحب نام زنجان نه تنها نام زنجان را در كشور بلكه درجهان پرآوازه كرده و به همين خاطر مي‌باشد كه امروز از استان زنجان به عنوان پايتخت شور و شعور حسيني ياد مي‌شود و اين قطعا خود افتخاري براي ملت ايران به ويژه مردم اين استان است.

لینک مرتبط : همايش بزرگ مذهبي دسته عزاداري زينبيه اعظم زنجان برگزار شد
منبع : ایرنا
تاریخ انتشار : 1389/10/29 - 14:26
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است