مشاهده خبر

شاه بیت مراسم هشتم محرم زنجان اعلام شد

استاد ولی‌الله کلامی اظهار کرد: امسال نیز مطابق سنوات گذشته، شاه‌بیتی برای مراسم عزاداری هشتم محرم انتخاب شده که نشانگر ایثار و فداکاری قمر بنی‌هاشم باشد.

وی با اشاره به تاریخچه برگزاری مراسم هشتم محرم، خاطرنشان کرد: مراسم هشتم محرم زنجان باشکوه‌ترین و عظیم‌ترین مراسم عزاداری به یاد رشادت‌های حضرت ابوالفضل (ع) در واقعه کربلا برگزار می‌شود.

استاد کلامی با اشاره به اینکه هر سال در مراسم هشتم محرم دو بیت خاص در مدح حضرت ابوالفضل (ع) به صورت یکپارچه از سوی عزاداران خوانده می‌شود، تصریح کرد: شاه بیت امسال این مراسم "مولاسینه دلداده دی ابوالفضل"، "جاندان گیچوپ آزاده دی ابوالفضل"، "سردار کربلادی، فرمانده قوادی" است.

وی همچنین رجز خوانی این مراسم باشکوه را " قبله عالمیان زاده زهرا دی حسین"، "مکه و کربوبلا مسجدالاقصادی حسین" اعلام کرد و گفت: شاه بیت‌ها  رجزهای مراسم هشتم محرم در مدح امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) انتخاب می‌شود.

این مداح زنجانی با اشاره به مضمون شاه بیت انتخاب شده برای مراسم امسال اضافه کرد: این دو بیتی نشان از ولایت پذیری و اطاعت پذیری حضرت ابوالفضل (ع) از امام زمان خود است.

وی خاطرنشان کرد: شاه بیت انتخاب تلاش می‌کند که علاوه بر  از جان گذشتگی حضرت ابوالفضل، ایشان را به عنوان الگو برای مردم معرفی کرده و به آنها خط دهی کند.

استاد کلامی با اشاره به فلسفه انتخاب نوحه‌های مراسم هشتم محرم بیان کرد: در این زمینه مشاوره‌های لازم صورت گرفته و سپس بیان می‌شود، که امسال نیز اگر تصمیم مربوط گرفته شود در مراسم به فاجعه منا و محکوم کردن آن نیز اشاره خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مراسم هشتم محرم به بحث همدلی و همزبانی نیز به صورت ویژه اشاره خواهد شد، اضافه کرد: خود برگزاری مراسم هشتم محرم نشان همدلی و همزبانی است و مصداق بارز این امر است که مردم بسیار باشکوه در این مراسم حضور پیدا می‌کنند.

تاریخ انتشار : 1394/07/29 - 8:34
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است