مشاهده خبر

فریاد «لبیک یا زینب» زنجانی طنین انداز شد/آغاز مراسم یازدهم محرم زنجانی‌ها

 زنجان یکی از استان‌های مذهبی و ولایی که مراسم مذهبی این دیار زبانزد خاص و عام بوده و به الگویی برای مسلمانان و به ویژه شیعیان جهان تبدیل شده است.

مراسم هشتم محرم، دسته عزاداری فاطمیون، احمدیه و یازدهم محرم یا دسته عزاداری زینبیه اعظم از جمله اجتماعات مذهبی با شکوه مردم پایتخت شور و حسینی است که در رثای سرور و سالار شهیدان برگزار می‌شود که نشان دهنده عشق و ارادت مردم این دیار حسینی است.

مردم زنجان در مراسم روز یازدهم محرم بار دیگر اجتماع عظیم و حماسی را تجربه و در چنین روزی در قالب دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان گردهم آمده و فریاد «یا حسین» و «یا زینب» سر می‌دهند.

این مراسم همه ساله بعد از ظهر روز 11 محرم در محل زینبیه آغاز و جمعیت عزادار در قالب دسته‌های مختلف با نوحه‌خوانی و ذکر مصیبت به سمت آستان حضرت ابراهیم (ع) حرکت و در این مکان مقدس مراسم را به پایان می‌رسانند.

وحدت، یکپارچگی و هماهنگی یکی از ویژگی‌های دسته‌های عزاداری در زنجان در طول برگزاری این مراسم است و سالانه بیش از صدها هزار نفر از عزاداران حسینی در این اجتماع با شکوه گردهم می‌آیند.

گفتنی است، آیین عزاداری زینبیه زنجان از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست میراث فرهنگی کشور در سال 90 به ثبت ملی رسیده است.

نوای سوزناک و دلنشین استاد حاج غلامرضا عینی فرد و دیگر مداحان زنجانی در روز یازدهم محرم غم و اندوه و مصیبت‌های حضرت زینب را پس از عاشورای حسینی برای عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) تداعی می‌کند.

*پخش عزاداری یازدهم محرم زنجان از شبکه‌های مختلف

عزاداری یازدهم محرم زینبیه زنجان از شبکه‌های مختلف برای بینندگان داخلی و خارجی پخش می‌شود.

مراسم عزاداری عاشقان اباعبدالله در استان که از دقایقی پیش آغاز شده با حضور با شکوه مردم در حال برگزاری است.

مراسم عزاداری یازدهم محرم در حال حاضر از شبکه‌های شما، دو، خبر و شبکه استانی اشراق در حال پخش است.

در مراسم عزاداری یازدهم محرم عزاداران زنجانی مسیر زینبیه اعظم تا امامزاده ابراهیم (ع) را طی می‌کنند.

*استفاده از بالگرد برای پوشش مناسب عزاداری زینبیه زنجان

مراسم یازدهم محرم عزاداران حسینی و عاشقان ثارالله در زنجان با حضور صدها هزار نفر از مردم زنجان در حال برگزاری است.

این مراسم که دومین اجتماع با شکوه مردم زنجان پس از حسینیه اعظم است، همه ساله یازدهم محرم برگزار می‌شود.

صدا و سیمای مرکز زنجان برای نمایش شکوه و عظمت هیئت عزاداران زینبیه زنجان از یک فروند بالگرد استفاده می‌کند.

*اعمال محدودیت‌های ترافیکی در شهر زنجان

اعمال محدودیت‌های ترافیکی در شهر زنجان برای حرکت دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان بخش وسیعی از هسته مرکزی شهر را در بر گرفته است.

این محدودیت‌ها از میدان‌های 15 خرداد آغاز و تا آزادی ادامه داشته و همه تقاطع‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌های فرعی و اصلی منتهی به خیابان امام زنجان را طی مدت زمان اجرای مراسم یازدهم محرم شامل می‌شود.

دروازه ارک تا تقاطع امیرکبیر، طالقانی تا شهدا، سعدی وسط تا انقلاب، مسجد غریبیه، خواجه نصیر تا صدر جهان، بلوار آزادی تا میدان انقلاب، فردوسی تا سبزه‌میدان، سعدی جنوبی تا میدان انقلاب و همه مسیرهای منتهی به خیابان امام که مسیر عبور دسته عزاداری زینبیه اعظم است شامل محدودیت‌های ترافیکی امروز می‌شود و مردم به جد از توقف هر نوع وسیله نقلیه در این مسیرها اجتناب کنند.

گفتنی است، این طرح تا حدود نیم ساعت بعد از اذان مغرب اجرا می‌شود.

*حضور عزادارانی از کشورهای ترکیه و آذربایجان در مراسم یازدهم محرم زنجان

مراسم یازدهم محرم زنجان که همه ساله با حضور هزاران مهمان عزادار از نقاط مختلف کشور و برخی کشورهای همسایه برگزار می‌شود امسال نیز مانند سنوات گذشته مهمانانی دارد.

امسال نیز شیعیان و عزادارانی از کشورهای آذربایجان و ترکیه و عزادارنی از استان‌های خراسان رضوی، گیلان، مازندران، تهران، البرز، آذربایجان شرقی و ... در این مراسم حضور دارند.

گفتنی است، در روز یازدهم محرم بسیاری از عزاداران از روستاهای اطراف وارد شهر زنجان شده و عزاداری می‌کنند.

*طنین فریاد «شیعه لرین زینب کبراسی وار» در زنجان

در حالی که ساعاتی از آغاز همایش عظیم زینبیون زنجانی می‌گذرد اما لحظه به لحظه بر تعداد عزاداران زنجانی افزوده می‌شود.

در کنار اشعار مداحی بسیار زیبایی که در این مراسم خوانده می‌شود رباعی‌های بسیار زیبای ترکی نیز از سوی مداحان خوانده می‌شود که از جمله آن این ابیات است.

هانسی گروهین بله حامیسی وار   شیعه‌لرین زینب کبراسی وار یعنی «کدامین گروه چنین حمایت کننده‌ای دارد، شیعیان زینب کبری را دارند».

هانسی گروهین بله مولاسی وار   شیعه‌لرین حضرت عباسی وار         یعنی «کدامین گروه چنین مولایی دارد، شیعیان حضرت عباس دارند».

*پر شدن خیابان‌های اطراف برگزاری مراسم یازدهم محرم

در حالی که مراسم یازدهم محرم زنجانی‌ها با شکوه فراوان ادامه دارد، خیابان‌های اطراف مراسم مسدود شده و مملو از جمعیت است.

خیابان‌های سعدی شمالی و جنوبی، خیابان شهدا، خیابان فردوسی و همه خیابان‌های منتهی به خیابان امام زنجان مملو از جمعیت عزاداران حسینی و عاشقان اباعبدالله است.

*فعالیت 84 اکیپ جمع‌آوری نذورات در مراسم یازدهم محرم

مدیر اجرایی زینبیه اعظم زنجان با اشاره به فعالیت 84 اکیپ جمع‌آوری نذورات در مراسم یازدهم محرم خبر داد و گفت: امکان پرداخت نذورات به زینبیه اعظم زنجان از طریق تلفن فراهم شده است.

فرید احدیان گفت: امسال نیز مطابق سنوات گذشته مراسم هشتم محرم با حضور خیل عاشقان اهل بیت(ع) برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: 950 خادم افتخاری در قالب اکیپ‌هایی نسبت به هدایت دسته، انتظامات، صوت، نذورات و.. اقدام می‌کنند، همچنین بیش از 400 نفر نیز به صورت غیرمستقیم در این دسته عزاداری فعالیت خواهند می‌کنند.

مدیر اجرایی زینبیه اعظم زنجان در ادامه با اشاره به نحوه جمع‌آوری نذورات مسجد زینبیه اعظم زنجان افزود: امسال 84 اکیپ به صورت ثابت و سیار نذورات را جمع‌آوری می‌کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه 14 اکیپ به صورت ثابت و 70 اکیپ به صورت سیار اقدام به جمع‌آوری نذورات می‌کنند، گفت: چهار اکیپ سیار نیز نسبت به جمع‌آوری نذورات بانوان اقدام خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه همه خادمان فعال در بخش‌های انتظامات و همچنین بخش جمع‌آوری نذورات دارای کارت ویژه زینبیه اعظم هستند، از مردم استان خواست، نذورات خود را به اکیپ‌های دارای کارت زینبیه اعظم زنجان تحویل دهند.

تاریخ انتشار : 1394/08/03 - 8:7
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است