مشاهده خبر

یازدهم محرم شكوه و عظمت دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان نمایان می شود

به گزارش ایرنا ، انبوه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در این روز از ماه محرم با شركت در دسته عزاداری زینبیه ی اعظم زنجان به یاد واقعه خونبار دشت كربلا و مصایب حضرت زینب (س) از عمق جان فریاد یا حسین سر داده و عاشقانه بر سر و سینه خواهند زد.

مسجد زینبیه اعظم زنجان كه یكی از مهمترین اماكن مذهبی این شهر محسوب می شود همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سراسر كشور و حتی خارج از كشور می شود و حاضرین در این مكان مقدس به صورت خالصانه ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) اعلام می كنند.

عزاداران حسینی با شركت گسترده در دسته عزاداری عظیم زینبیه زنجان، وحدت و یكپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به تصویر كشیده و جلوه ای از عشق و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان به نمایش می گذارند.

یازدهم محرم شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می گیرد و عاشقان امام حسین (ع) خود را آماده برای حضور در این اجتماع عظیم و حماسی می كنند تا ندای 'یا حسین و یا زینب' سر دهند و به یاد شهدای دشت كربلا ، ناله كرده و اشك ماتم را از گونه های خود جاری سازند تا بلكه اندكی آرام شوند.

در مسیر حركت دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان ، نذوارت نقدی و غیرنقدی زیادی به زینبیه اعظم زنجان اهدا و همچنین ، هزاران راس گوسفند ، گاو و گوساله به صورت زنده اهدا و یا در مسیر حركت دسته ی عزاداری ذبح می شوند.

'مسجد زینبیه اعظم زنجان' ‌به عنوان یكی از اماكن متبركه، مورد احترام عموم مردم متدین و مسلمان استان زنجان و دیگر نقاط ایران و شمار زیادی از ایرانیان خارج از كشور است.

همه ‌ساله به ‌ویژه در ایام محرم، شمار زیادی از مردم دردمند از اقصی نقاط ایران و حتی جهان به ‌این مكان مقدس پناه می‌آورند تا مورد لطف و كرامت شیرزن كربلا، حضرت زینب (س) قرار گیرند.

قدمت این مكان مقدس ، به بیش‌ از ‪ ۴۰۰‬سال ‌رسیده و از جمله مساجد باستانی در استان زنجان محسوب می‌شود و بنا به ‌گفته برخی پیشكسوتان و همسایگان محل مسجد زینبیه زنجان، قبلا به صورت باغی سرشار از گل‌های محمدی بوده است و صاحب این ملك كه‌ اغلب اوقات متوجه صدای 'یازینب یازینب' توام با گریه و شیون می‌شده، تصمیم می‌گیرد بخشی‌از باغ را بصورت 'تكیه' كه ‌در آن سال‌ها متداول و معمول بوده درآورد و نام آن را نیز 'زینبیه' بگذارد.

از زمان احداث تكیه در این باغ سرشار از گل‌های محمدی ، همه ساله مردم متدین و دردمند زنجان در ماههای محرم و صفر درآن جمع می‌شدند و به ‌عزاداری و نوحه سرایی می‌پرداختند و این درحالی بود كه تمامی هزینه‌های تكیه نیز تا زمان حیات صاحب باغ، توسط وی تامین و پرداخت می‌شد.

این مكان مقدس تا سال ‪ ۱۰۸۵‬هجری قمری همچنان بصورت تكیه در داخل باغ مورد استفاده مومنان قرار می ‌گرفت ولی با توسعه شهر زنجان ، واحدهای مسكونی اطراف آن را فراگرفت.

به گفته مسوول حوزه فرهنگی زینبیه اعظم زنجان ، این مكان مقدس تاكنون سه ‌بار تجدید بنا شده است كه یك مرحله آن باهزینه فرد خیری بنام 'جمیله خانم' و مراحل دیگر نیز به ‌همت و یاری شهروندان متدین زنجان، صورت گرفته است.

'فرید احدیان' ، به خبرنگار ایرنا افزود: زینبیه اعظم زنجان از سالهای بسیار دور با اقبال مردم متدین زنجان روبرو شده و در زمان حاضر نیز از رونق خاصی برخوردار است.

وی، یادآور شد: در سال ‪ ۱۳۶۸‬هیئتی تحت عنوان 'مكتب‌الزینب' در زینبیه‌ اعظم زنجان توسط شاعر و مداح نامی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) استاد 'حاج غلامرضا عینی فرد' تاسیس شد و عاملی شد تا بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

این هیئت هم‌ اكنون بیش ‌از دو هزار ‬نفر كه اكثریت آنان را نیز جوانان تشكیل می‌دهند عضو دایمی دارد و دوشنبه ‌شب‌ها با برگزاری برنامه های سوگواری در این مكام مقدس از سخنان و اشعار شیوا، پرمحتوا و دلنشین استاد 'عینی‌ فرد' و جمعی دیگر از شعرا و نوحه سرایان بهره‌مند می‌شوند.

استاد عینی‌فرد ، نیز پیش تر در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفته بود: حضرت زینب (س) به مانند آفتاب در همه جا به چشم می آید و زمان و مكان در سیطره این خانم بزرگوار می‌باشد.

وی ، با بیان اینكه خانم زینب (س) خود جلوه می‌كند و ما بهانه هستیم اضافه می كند: هر ساله بسیاری‌ از دردمندان با اعتقادی راسخ جهت برآورده شدن حاجت‌های خود از سوی شیرزن كربلا به ‌این مكان مقدس متوسل می‌شوند كه برخی نتیجه ‌گیرفته و آنانكه موفق نمی‌شوند قطعا حكمتی در كار بوده است.

این شاعر و مداح اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می گوید: به دفعات كرامت و اعجاز حضرت زینب (س) را به‌چشم دیده و سجده شكر حاجت‌ رواها را به‌ نظاره نشسته‌ایم.

وی ، خود را نوكر نوكران حضرت زینب (س) و امام حسین (ع) می‌داند و اذعان می دارد كه از ‪ ۸‬یا ‪ ۹‬سالگی نوحه ‌سرایی ‌كرده و ارادت خاص و ویژه‌ای به‌ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) دارد.

حضور عاشقان حضرت امام حسین (ع) در دسته عزاداری پارسال زینبیه اعظم زنجان نیز بسیار باشكوه و پرعظمت بود و این مراسم با نظم خاص و در فضایی معنوی و آكنده از غم و اندوه و با همكاری خوب مردم، مسوولان ، نیروی انتظامی و برخی دستگاههای دولتی، برگزار شد.

در جریان عزاداری پارسال احشام زیادی به صورت زنده به این مسجد اهدا و یا در مسیر حركت دسته ی عزاداری ذبح شد كه گوشت های قربانی شده نیز پس از بسته بندی در نقاط مختلف شهر بین مردم توزیع شد.

لینک مرتبط : یازدهم محرم شكوه و عظمت دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان نمایان می شود
منبع : خبرگزاری ایرنا
نویسنده خبر : روابط عمومی زینبیه اعظم زنجان
تاریخ انتشار : 1390/09/12 - 22:59
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است