مشاهده خبر

دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، یادآور پیام‌رسان عاشورا

همه شیعیان جهان لحظه‌شماری می‌کردند تا باز هم شاهد حماسه‌آفرینی مردم زنجان در 8 محرم امسال باشند. روزی که بزرگ‌ترین اجتماع معنوی شیعیان در جهان همانند سنوات گذشته و باشکوه‌تر از هر سال شکل گرفت تا تداعی‌کننده این موضوع باشد که به حق زنجان پایتخت شور و شعور حسینی است و دلدادگان اباعبدالله‌الحسین (ع) حاجت خود را در این دیار بی‌ریای حسینی برآورده می‌بینند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اکثر کارشناسان تاریخی و مذهبی بر این عقیده‌اند که واقعه کربلا یک جریان بود، جریانی که بعد از به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و به واسطه پیام‌رسان عاشورا حضرت زینب کبری (س) به آینده متصل شد تا بعد از گذشت 14 قرن از این واقعه، هنوز هم شاهد سرباز زدن زخم‌های کهنه تاریخ از درد جانکاهی که بر فرزند فرق‌شکافته عدالت‌خواهی روا شد، باشیم.

 

امروز و تا ساعاتی دیگر بازهم شاهد شور دیگری در پایتخت شور و شعور حسینی خواهیم بود، شوری که این بار، هم به عشق سالار شهیدان و هم به دلدادگی پیام‌رسان عاشورا شکل گرفت و مردم زنجان امروز نیز همچون سال‌های گذشته در 11 محرم، تاریخ را دوباره ورق خواهند زد تا در قالب دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، بخش دیگری از واقعه عاشورا را در اذهان مردم زنجان تداعی کنند.

 

حرکت دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، امروز رأس ساعت 14 از محل مسجد آغاز و در صحن امام‌زاده سید ابراهیم (ع) به پایان می‌رسد. در این دسته عزاداری که یک‌هزار خادم برای ساماندهی آن حضور خواهند داشت، عزادارانی از استان‌های تهران و اردبیل نیز خود را برای حضور در این دسته به زنجان رسانده‌ و یا از طریق واریز وجوه نذورات خود به حساب مسجد زینبیه اعظم زنجان، در عزاداری شرکت می‌کنند.

 

مسجد زینبیه اعظم زنجان که یکی از مهم‌ترین اماکن مذهبی این شهر محسوب می‌شود، همه ساله در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان اباعبدالله‌الحسین (ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

 

عزاداران حسینی در 11 محرم با شرکت گسترده در دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به تصویر کشیده و جلوه‌ای از عشق و دلدادگی خود را به سرور و سالار شهیدان به نمایش می‌گذارند.

 

در 11 محرم، شهر زنجان به عنوان پایتخت شور و شعور حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می‌گیرد و عاشقان امام حسین (ع) خود را آماده برای حضور در این اجتماع عظیم و حماسی می‌کنند تا ندای «یا حسین» و «یا زینب» سر دهند و به یاد شهداء دشت کربلا، ناله کرده و اشک ماتم را از گونه‌های خود جاری سازند تا شاید اندکی آرام شوند.

 

امسال، عاشقان اهل‌بیت عصمت و طهارت با اجتماع خود در دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، ندای "ای پیکرینده گورسنن سایسیز یارا، قارداش حسین / درس شرف ویردون بوگون انسانلارا، قارداش حسین" را سر خواهند داد.

 

آری تا لحظه شکل‌گیری این واقعه عظیم، ساعاتی بیش نمانده است....

لینک مرتبط : دسته عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، یادآور پیام‌رسان عاشورا
منبع : خبرگزاری ایسنا
تاریخ انتشار : 1390/09/16 - 13:46
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است