مشاهده خبر

ثبت آیین عزادری 11 محرم زنجان در فهرست میراث معنوی کشور

زنجان ـ‌ ایلنا:‌ مدیر اجرایی زینبیه اعظم زنجان گفت: مراسم باشکوه 11 محرم عزاداری زینبیه اعظم زنجان در فهرست میراث معنوی کشور قرار گرفت.

فرید احدیان مدیر اجرایی ومسئول روابط عمومی مسجد زینبیه اعظم زنجان در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: مستند سازی آیین مراسم باشکوه زینبیه اعظم زنجان در 11 محرم، شامل مستندات صوتی و تصویری و همچنین اسناد تاریخی، جهت ثبت در فهرست میراث معنوی کشور از دو سال گذشته با همکاری مشترک امناء زینبیه اعظم زنجان و اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان آغاز گردید و پس از بررسی در کمیته تخصصی سازمان میراث فرهنگی، نهایتا به اتفاق آراء در اجلاس شورای عالی ثبت میراث فرهنگی کشور، برای درج در فهرست ملی میراث معنوی، به تصویب رسید..

وی ادامه داد: ثبت ملی آیین مراسم عزاداری یازدهم محرم زینبیه اعظم زنجان، هفته گذشته در روز بیست و یکم شهریور در اجلاس شورای عالی ثبت میراث فرهنگی کشور که ریاست آن را معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی بعهده دارد به اتفاق آرا به تصویب رسید.

احدیان افزود: در مراسم عزاداری زینبیه اعظم زنجان در 11محرم همانند دسته باشکوه حسینیه اعظم زنجان هزاران نفر از استان زنجان و از سایر اقصی نقاط کشورو دنیا حضور پیدا میکنند تا احیاگر نهضت حسینی باشند.

مسئول روابط عمومی مسجد زینبیه اعظم زنجان در بخشی از سخنان خود افزود: این مراسم هر ساله به همت صدا و سیمای مرکز زنجان و ر رسانه های داخلی کشور از شبکه های مختلف ماهواره ای نیز بصورت زنده پخش می‌شود.

احدیان ضمن تقدیر و تشکر از سازمان میراث فرهنگی کشور و استان، کارشناسان، اداره اوقاف و امور خیریه استان و شهرستان زنجان و همه کسانی که به لحاظ حقیقی و حقوقی در ثبت این آیین مهم در فهرست میراث معنوی نقش داشتند افزود: زینبیه اعظم زنجان در نظر دارد بهمین مناسبت و قبل از فرا رسیدن ماه محرم جاری با برگزاری مراسم باشکوهی با حضور برخی از مقامات عالی کشوری رسما این اتفاق مهم را به شهروندان زنجانی اعلام داشته و از کسانی که در ثبت این مهم نقشی داشتند تجلیل نماید.

مدیر اجرایی زینبیه اعظم زنجان خاطرنشان ساخت: آیین باشکوه عزاداری حسینه اعظم در 8 محرم و زینبیه اعظم در 11محرم که نمود عینی از اتحاد و وحدت مسلمانان است سبب شد تا شهر دارالمومنین و ولایتمدار زنجان عنوان پایتخت شور و شعور حسینی را از آن خود کند و این مهم وظیفه شهروندان را نسبت به حفظ و احیائ 8 و 11 محرم بیشتر کرد.

وی در پایان تاکید کرد: بنای مسجد زینبیه زنجان که مورد توجه شهروندان است در بهمن ماه سال 89 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

 
 
منبع : خبرگذاری ایلنا - زنجان
تاریخ انتشار : 1391/06/25 - 12:30
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است