مشاهده خبر

امروز زنجانیان با نوای یا زینب همسفر كاروان اسیران دشت كربلا می شوند

 

به گزارش ایرنا ، به رغم گذشت قرن های متمادی، آتش عشق ارادتمندان و شیفتگان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در غم از دست دادن مولا و مقتدای خود هنوز هم شعله ور و فروزان است و می خواهند در این روز عزیز نیز با شركت در دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان به یاد واقعه فراموش نشدنی روز عاشورا، بر سر و سینه زده و اشك ماتم بریزند.

دسته عزاداری زینبیه زنجان نیز همانند دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از شهره و آوازه جهانی برخوردار است و هر سال شیفتگان سرور و سالار شهیدان در این جمع پرشكوه معنوی و ارزشمند حاضر می شوند تا عشق خود را رهبر مظلومان جهان به منصه ظهور بگذارند و از فیوضات و بركات معنوی آن بهره ای هرچند اندك ببرند.

مردم زنجان در مسیر حركت دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان با پخش احسان و اهدا نذورات ارادت قلبی و خالصانه خود را به عاشقان امام حسین (ع) نشان می دهند و تلاش می كنند از این فرصت جانگداز و جانسوز ره توشه ای برای آخرت خود داشته باشند.

مردم از پیر و جوان و حتی كودكان به دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان می پیوندند تا به سفاكان زمان نشان دهند كه هنوز هم به عهده و پیمان خود با حسین ابن علی وفادار هستند و هرگز نمی توانند اعمال وحشیانه و ددمنش قاتلین آن حضرت و 72 تن از یاران باوفای ایشان را فراموش كنند.

هرساله دسته پرشكوه و پرعظمت عزاداری زینبیه اعظم زنجان از مقابل مسجد به طرف صحن امامزاده سید ابراهیم (ع) این شهر حركت می كند موج جمعیت سیاهپوش به قدری زیاد است كه آمد و شد افراد در مسیرهای حركت دسته عزاداری به سختی و به كندی انجام می گیرد.

زینبیه اعظم زنجان نیز همانند حسینیه اعظم، یكی دیگر از اماكن مذهبی این شهر است كه همه ساله ایام ماه محرم به ویژه یازدهم این ماه كه روز حركت دسته عزاداری این مسجد است ، عاشقان و شیفتگان حضرت امام حسین (ع) از اقصی نقاط ایران و حتی جهان به ‌این مكان مذهبی و مقدس پناه می‌آورند تا مورد لطف و كرامت شیرزن كربلا حضرت زینب (س) قرار گیرند.

قدمت این مكان مقدس، به بیش‌ از ‎ 400سال ‌رسیده و از جمله مساجد باستانی در استان زنجان محسوب می‌شود و بنا به ‌گفته برخی پیشكسوتان و همسایگان محل مسجد زینبیه زنجان، قبلا به صورت باغی سرشار از گل‌های محمدی بوده است و صاحب این ملك كه‌ اغلب اوقات متوجه صدای 'یازینب یازینب' توام با گریه و شیون می‌شده، تصمیم می‌گیرد بخشی‌از باغ را بصورت 'تكیه' كه ‌در آن سال‌ها متداول و معمول بوده درآورد و نام آن را نیز 'زینبیه' بگذارد.

از زمان احداث تكیه در این باغ سرشار از گل‌های محمدی، همه ساله مردم متدین و دردمند زنجان در ماههای محرم و صفر درآن جمع می‌شدند و به ‌عزاداری و نوحه سرایی می‌پرداختند و این درحالی بود كه تمامی هزینه‌های تكیه نیز تا زمان حیات صاحب باغ، توسط وی تامین و پرداخت می‌شد.

این مكان مقدس تا سال ‎ 1085هجری قمری همچنان بصورت تكیه در داخل باغ مورد استفاده مومنان قرار می ‌گرفت ولی با توسعه شهر زنجان، واحدهای مسكونی اطراف آن را فراگرفت.

این مكان مقدس تاكنون سه ‌بار تجدید بنا شده است كه یك مرحله آن با هزینه فرد خیری بنام 'جمیله خانم' و مراحل دیگر نیز به ‌همت و یاری شهروندان متدین زنجان، صورت گرفته است.

لینک مرتبط : امروز زنجانیان با نوای یا زینب همسفر كاروان اسیران دشت كربلا می شوند
منبع : ایرنا
تاریخ انتشار : 1391/09/06 - 12:57
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است