مشاهده خبر

نمایش عزت شیعه در اجتماع باشکوه زینبیه اعظم زنجان/ روایت باغی که مسجد زینبیه شد

اجتماع افتخار آمیز عزاداران زینبیه اعظم زنجان همزمان با یازدهم محرم الحرام با شرکت انبوه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در زنجان برگزار می شود تا باردیگر جلوه های باشکوهی از عشق و اردات مردم شهر شور شعور حسینی به خاندان اهل بیت را نشان دهند.

روز یازدهم محرم، فردای روزی است که عاشورا می نامندش،  روزی که در لحظه لحظه اش واقعیت های تلخ و در عین حال افتخار آمیز برای شیعه بود، جان هایی که به خاطر بقای دین فدا شدند.

حادثه تلخ عاشورا در روزی خونبار به پایان رسید ولی رسالت عاشورا و عاشورائیان نیاز به بقا دارد و زینب(س) تدوام گر بقای عاشورا است تا یزید و یزیدیان برای همیشه تاریخ مورد لعن و نفرین انسانهای آزدیخواه باشند.

عاشورا به پایان می رسد و در افق خون آلود و حزن انگیزش کاروان اهل بیت در غم شهدای کربلا حزن انگیزند ولی باوقار پا در مسیری می گذارند که امتداش اقتدار و عزت برای اهل بیت(ع) و پشیمانی و شکست برای یزید و امویان است.

امروز حضرت زینب(س) با غم و اندوه، گام در مسیری با عظمت گذاشته که عزت اهل بیت(ع) را در جامعه تبیین می کند و بیان وقایعی که پایه های حکومت امویان را را لزاند و پوشالی بودن حکومت یزیدیان را در تاریخ ثابت کرد.

رئیس هیئت امنای مسجد زینبیه در خصوص تاریخچه مسجد زینبیه اعظم زنجان  گفت: در روزگار گذشته باغچه‌ای درون کهن دژ زنجان قرار داشت که صاحب باغچه هر روز از گوشه‌ای از باغچه که در آن گلهای محمدی روئیده بود صدای ناله "یا زینب" را می‌شنید.

سجاد احمدپور افزود:  گاهی گویی چراغی زیر گل‌ها روشن می‌شد. بدین ترتیب صاحب باغچه تصمیم می‌گیرد آن قسمت را به تکیه‌ای تبدیل کرده و نام آن را زینبیه بگذارد از این رو محلی که باغچه در آن قرار داشت از آن زمان تاکنون به محله زینبیه معروف می‌شود.

 رئیس هیئت امنای مسجد زینبیه با اشاره به اینکه این اتفاق بین سال‌های ۱۰۲۰ تا ۱۰۲۲ هجری قمری رخ داده است، افزود: تا زمانی که صاحب باغ زنده بود هر ساله در ایام محرم و صفر به مدت دو ماه محل مذکور را سیاه‌ پوش و مراسم عزاداری و سوگواری سالار شهیدان و سرور آزادگان جهان در آن محل برگزار می‌شد و صاحب باغ در زمان حیات خود وصیت می‌کند پس از وفاتش، مراسم عزاداری را همه ساله برگزار و هزینه آن را از عایدی باغ تامین کنند.

احمدپور بیان داشت: این محل سه بار تجدید بنا شده که بار اول به سال ۱۰۹۲ هجری قمری با تیر چوبی احداث می‌شود.

وی ادامه داد: بار دوم بانویی به نام زینب خانم هزینه تبدیل آن را به مسجد متقبل می‌شود که به سال ۱۲۹۲ یاز می گردد و بار سوم نیز در سال ۱۳۹۵ هجری قمری مطابق با سال ۱۳۵۴ شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت (ع) این مسجد تجدید بنا شده و در چند سال اخیر نیز برای رفع کمبود فضا چهار باب از ساختمان های همجوار مسجد خریداری و در توسعه مسجد زینبیه اعظم زنجان از آن استفاده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

تاریخ انتشار : 1394/07/25 - 8:1
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است