مشاهده خبر

تمهیدات ویژه نیروی انتظامی زنجان برای هشتم و یازدهم محرم

آغاز ماه محرم فضای شهری زنجان را در همه بخش‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد که یکی از بخش‌های آن ترافیک است به همین دلیل مسئولان ترافیکی و انتظامی از مدت‌ها قبل برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند که طی این سال‌ها استفاده از همیاران پلیس هیئت‌های عزاداری و همچنین مساجد کمک شایان توجهی به نظم دستجات عزاداری زنجان کرده است.

اما مهم‌ترین بخش ترافیکی و انتظامی ماه محرم زنجان در دو روز هشتم و یازدهم محرم است که اغلب دستجات عزاداری زنجان در یک اجتماع بزرگ گرد هم آمده و در قالب دو دسته عزاداری حسینیه و زینبیه اعظم زنجان بخشی از مسیر منتهی به امامزاده سید ابراهیم را در خیابان امام می‌پیمایند که انجام این مهم نیازمند برنامه‌ریزی مسئولان این حوزه در دو بخش انتظامی و ترافیکی شهر است.

 در سال‌های گذشته تقریبا همه خیابان‌های اطراف منتهی به خیابان امام به لحاظ ترافیکی قفل شده و موجب ساعت‌ها معطلی خودرو سواران در این محدوده می‌شود به طوری که خیلی‌ها‌ خودروی خود را برای ساعاتی در آن محل رها می‌کنند.

ددر راستای آگاهی از برنامه‌های نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی برای پیشگیری از این گره‌های ترافیکی گفت‌و‌گویی با معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان زنجان انجام شد، که جعفر کردلو در این رابطه با توصیه به شهروندان برای همکاری با پلیس در همه ایام از جمله دهه نخست محرم و از آن مهم‌تر طی دو روز هشتم و یازدهم محرم تاکید کرد: استفاده از وسایط نقلیه عمومی برای رفت و آمد به هسته مرکزی شهر گامی اساسی برای کمک به روان سازی ترافیکی شهر در این دو روز به شمار می‌رود.

وی خطاب به افرادی که قصد حضور در دسته عزاداری‌های بزرگ زنجان از جمله حسینیه و زینبیه اعظم را دارند برای حفظ آرامش در مسیر حرکت تاکید کرد: این افراد از حرکت در مسیر مخالف حرکت دسته به جد پرهیز کنند، چرا که از عوامل بی‌نظمی و بر هم ریختن آرامش دیگران است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان زنجان با تاکید بر اینکه مسئولان انتظامی و ترافیکی برای عابران مسیرهای جایگزین تعریف کرده‌اند، ادامه داد: اندکی صبر و سئوال از انتظامات مستقر در محل بهترین راهنمایی برای این افراد است و آن‌ها نباید مسیر مخالف حرکت دسته را برای عبور استفاده کنند.

کردلو با تاکید مجدد برای عدم استفاده از خودروهای شخصی در خیابان‌های منتهی به خیابان امام در روزهای حرکت دو دسته حسینیه و زینبیه اعظم زنجان افزود: خودروهای عبوری در این روز به هیچ وجه نباید از میدان ارتش به سمت خیابان سعدی شمالی، سعدی وسط و ادامه مسیر وارد شوند چرا که اگر این کار را بکنند حتما در ترافیک منطقه گرفتار و مجبور به توقف تا پایان مراسم خواهند بود.

همچنین معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان زنجان در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: زنجان به دلیل برگزاری عزاداری ایام محرم و در نتیجه اجرای طرح‌های ترافیکی مختص این ماه در بین شهرهای دیگر یک شهر خاص به شمار می‌رود.

 اسماعیل اسماعیلی با بیان اینکه توصیه‌های انتظامی لازم به همه هیئت‌ها و هیئت امنای مساجد داده شده است، افزود: آن‌ها زمان حرکت دسته‌عزاداری خود را به پلیس 110 اطلاع می‌دهند و پلیس هم عامل انتظامی را برای هماهنگی همراه آن‌ها اعزام می‌کند تا در مسیر مشکلی بروز نکند.

*راه‌اندازی کلانتری‌های وی‍ژه محرم برای دو مسجد حسینیه و زینبیه

وی زمان حرکت دسته حسینیه و زینبیه اعظم زنجان را نیازمند اجرای یک طرح ترافیکی ویژه دانست و تاکید کرد: به همین دلیل است که در دهه محرم برای این دو مسجد کلانتری ویژه محرم راه‌اندازی می‌شود.

معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان زنجان با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای استفاده از همیاران محرم در حسینیه و زینبیه اعظم زنجان در روز حرکت دسته‌ها افزود: پلیس برای آن‌ها کلاس‌های توجیهی انتظامی و رفتاری برای تعامل با مردم برگزار کرده است.

اسماعیلی با تاکید بر رصد امنیت استان در همه ایام از جمله ایام محرم ادامه داد: بازتاب جهانی حرکت این دو دسته نیازمند طراحی و اقدامات امنیتی خاص است که نیروی انتظامی تلاش خود را برای اجرای آن با همکاری دیگر ارگان‌های امنیتی می‌کند.

*طرح‌های شهرداری زنجان برای ایام عزاداری ماه محرم

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری زنجان با بیان اینکه در روزهای 30 مهرماه تا سوم آبان ماه از ساعت 10 صبح محدودیت‌های ترافیکی اعمال و از تردد خودروها جلوگیری می‌شود، تصریح کرد: در این روزها از مکان‌های عمومی و مدارس موجود در مسیرهای منتهی به این دسته عزاداری برای استقرار خودروها استفاده می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه در طول این روزها در همه مسیرهای منتهی به دسته‌های عزاداری خودروهای امدادی مستقر می‌شوند، گفت: با توجه به برگزاری دسته‌های عظیم عزاداری زینبیه و حسینیه و حضور جمعیت بسیار زیاد نیازمند اجرای طرح‌های ترافیکی هستیم.

وی با اشاره به مشکلات بوجود آمده طی سال گذشته در این مسیرها بیان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال مشکلی در برگزاری این مراسم‌ها نداشته باشیم.

این مسئول با تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی در این زمینه افزود:  قبل از آغاز طرح در شهر زنجان با هماهنگی همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها اطلاع رسانی لازم در این زمینه انجام شود.

 هر چند حرکت دو دسته عزاداری در روزهای هشتم و یازدهم نمود جهانی پیدا کرده ولی زنجان دسته‌های عزاداری دیگری مانند فاطمیون، رزمندگان اسلام و فیضیه هم دارد که حرکت آن‌ها هم نیاز به اجرای طرح‌های ترافیکی و انتظامی دارد.

گفتنی است، مراسم عزاداری باشکوه حسینیه‌اعظم زنجان که در روز هشتم ماه محرم برگزار می‌شود در تاریخ 15 دی ماه 87 با شماره ثبتی 10 به عنوان دهمین مورد و از جمله آیین‌های عزاداری به عنوان نخستین نمونه در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است.

همچنین، زینبیه اعظم زنجان یکی از قطب‌های عزاداری استان زنجان بوده و همه‌ساله پذیرای خیل عظیم عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) از سراسر کشور و حتی خارج از کشور است.

در روز یازدهم محرم‌الحرام هرسال، شهر زنجان به‌عنوان پایتخت شور و عشق حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می‌گیرد و عاشقان امام حسین(ع) خود را آماده برای حضور در یک اجتماع عظیم و حماسی می‌کنند تا ندای «یا حسین» و «یا زینب» سر داده و به یاد شهید دشت کربلا عزاداری کنند.

این مراسم ساعات بعدازظهر روز 11 محرم در محل زینبیه آغازشده و در صحن مقدس آستان حضرت ابراهیم(ع) به پایان می‌رسد.

تاریخ انتشار : 1394/07/25 - 8:7
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است