مشاهده خبر

لزوم معرفی شخصیت والای حضرت زینب(س) در جامعه

آیتالله شیخ علی خاتمی با بیان اینکه ابعاد شخصیتی این بانوی بزرگ بسیار گسترده است، افزود: ضروری است علاقهمندان به این ابعاد شخصیتی توجه کرده و نسبت به آن حساس باشند.

امام جمعه زنجان حضرت زینب کبری(س) به عنوان قهرمان واقعه کربلا باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: ابعاد قهرمانی، حماسی و اجتماعی این حضرت بیشتر مورد توجه مردم است و دیگر ابعاد شخصیتی این حضرت مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه ابعاد معنوی و عرفانی حضرت زینب (س)  نیز مغفول مانده است،افزود: تاریخ یک هزار و 400 سال قبل اقتضای زندگی مردم طوری بود که مردم آنقدر در فقر گرفتار بودند، که اخذ شناسنامه و به یاد آمدن تاریخ تولد افراد ممکن نبود، به طوری که حتی میلاد پیامبر گرامی اسلام نیز مشخص نیست.

آیتالله خاتمی با اشاره به اینکه اما در خصوص حضرت زینب (س) مسئله دیگری حاکم است و حتی نام این حضرت از سوی خداوند متعال انتخاب شده است، افزود: تاریخ دنباله‏رو زندگی این حضرت بوده و همه ابعاد زندگی این حضرت در تاریخ ذکر شده است.

وی با بیان اینکه بعد حماسی و صلابت حضرت زینب(س) بر کسی پوشیده نیست و همواره از سوی وعاظ در مجالس عزاداری به ویژه در ایام ماه محرم مورد تاکید قرار میگیرد، افزود: ابعاد شخصیتی آن حضرت همه جانبه و جامع بود که متاسفانه تاریخ نویسان، تا حضور ایشان در مدینه بعد از واقعه کربلا به آن پرداختهاند.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به رسالت آن حضرت پس از واقعه عاشورا و سخنرانیهای کوبنده علیه در شام تصریح کرد: بعد علمی این شخصیت تاریخساز، مغفول مانده است که باید در این زمینه مطالعه بیشتری داشت.

وی با تاکید بر اینکه بعد معنوی و عبادی آن حضرت کمتر مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: ماندگارترین خطبه توام با افشاگری و سرزنش مردم و بیان مظلومیت اهل بیت(ع) از سوی آن حضرت در مجلس یزید بیان شده است.

آیتالله خاتمی صلابت روحی حضرت زینب کبری(س) را ناشی از باور و ایمان قلبی آن حضرت عنوان کرد و گفت:این انگیزه قوی موجب شد تا آن حضرت با وجود خستگی جسمی در مقابل یزید و کاخنشینان چنین خطبه تاثیرگذاری را بیان کنند.

تاریخ انتشار : 1394/07/25 - 8:15
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است