مشاهده خبر

معرفی شخصیت و ویژگی‌های حضرت زینب (س)؛

به گزارش روابط عمومی زینبیه اعظم زنجان؛ رحلت جانگداز پیامبر خدا ( ص ) ، شهادت مظلومانه مادر ، فرق خونین پدر ، جگر پاره پاره و سر بریده برادران ، شهادت فرزندان ، برادران و برادرزاده ها و همچنان حوادث تلخی چون اسارت، نمونه هایی از آن است .
این سختیها و مشکلات از او فردی صبور و بردبار ساخته بود . او را ام کلثوم و صدیقه صغری می نامیدند و از القاب او محدثه ، عالمه و فهیمه بوده است. و زنی عابده ، زاهده ، عارفه و خطیبه و عفیفه محسوب می شده است . لطف خداوندی، نصب نبوی و تربیت علوی از او فردی با خصوصیات و صفات برجسته ساخته بود . طوری که او را عقیله بنی هاشم می گفتند . عقیله به معنای بانویی است که در قومش از کرامت و ارجمندی ویژه ای برخوردار باشد و در خانه اش، عزت و محبت فوق العاده ای داشته باشد . حضرت زینب ( س ) با پسر عموی خود "عبد الله بن جعفر" که سروری شجاع و بزرگوار و پارسا بود ازدواج کرد و ثمره این ازدواج فرزندانی بود که دو تن از آنان در کربلا در رکاب امام حسین ( ع ) شربت شهادت نوشیدند .

دوستان ! حضرت زینب کبری ( س ) از همان کودکی از نبوغ و استعداد ویژه ای برخوردار بود و به همین دلیل از احترام ویژه ای نزد مردم و خانواده برخوردار بود ، مرحوم "بحرانی" در عوالم العلوم می نویسد: هر گاه زینب ( س ) بر امام حسین ( ع ) وارد می شد امام به احترام خواهر تمام قد می ایستادند و زینب ( س ) را در جای خود می نشاندند .
تذکره نویسان و دانشمندان علم رجال زینب کبری ( س ) را از راویان و محدثان برجسته جهان اسلام شمردند .

او از شخصیتهایی چون پدرش امیر مومنان علی ( ع ) ، مادرش فاطمه زهرا ( س ) ، امه ایمن ، امه سلمه و افراد دیگر از صحابه نقل روایت کرده است .
زینب کبری ( س ) زنی دانشمند ، سخنور ، فصیح و بلیغ بود . آن گاه که در جمع کوفیان لب به سخن و خطابه گشود، گفتند: به خدا سوگند از او سخنورتر ندیدیم گویا از زبان علی سخن می گوید .

همراهان ! زینب ( س ) نایب خاص امام حسین ( ع ) در بیان حلال و حرام الهی بود و آن گاه که فرزند برادرش از شدت کسالت توان پاسخ به سوال کنندگان را نداشت، سخنان زینب ( س ) حجت شرعی عوام و خواص بود . زینب ( س ) در زمان حیات پدر بزرگوارش برای زنان کوفه مدرسه ویژه ای تشکیل داد و خود درس تفسیر می گفت . امام سجاد
( ع ) خطاب به عقیله بنی هاشم، زینب کبری ( ع ) می فرمایند : عمه جان تو عالمه ای هستی بدون این که معلم داشته باشی و تو فهیمه ای هستی بی آن که کسی مطالب را به تو فهمانده باشد و این بیان امام ( ع ) مقام علمی آن بانوی بزرگ را روشن می کند .

کارشناس - آقای عارفی :

" صحبت امروز راجع به خطبه های حضرت زینب کبری ( س ) و سخنرانی حضرت زینب کبری ( س ) در مجلس یزید و مخاطبش یزید است . یکی از نکته ها یا جهات برجسته ای که در نهضت عاشورا جلوه گری می کند وجود حضرت زینب و نقش حضرت زینب است . حضرت زینب یگانه زنی است که در نهضت و انقلابی که گروههای انسانی در طول تاریخ بر علیه باطل انجام دادند نقش عجیب و شگفت انگیزی را در ابعاد مختلف ایجاد کرده .
یکی از ویژگیهای منحصر به فرد حضرت زینب این است که در طول تاریخ تا کنون دیده نشده که رهبری یک مبارزه را زن داشته باشد و طرف مقابلش مرد باشد و آن زن، مرد را طوری شکست دهد یعنی آن قدرت موجود و قدرت حاضر را طوری شکست دهد که آن طرف اعتراف به شکستش بکند مثلاً اظهار ندامت و پشیمانی بکند و در طول تاریخ تاکنون این زینب ( ع ) بوده که در برابر یزید که یزید قدرتمند و صاحب قدرت آن روزی که از زیادی قدرت مانند مستی شرب خمر و شراب، گاهی اوقات مست می شده و این حضرت زینب، یزیدی با چنین قدرتی را چنان شکست می دهد و آن شکستش را خود یزید ابلاغ می کند یعنی اظهار ندامت و پشیمانی می کند و آنچه که مهمتر و خیلی عجیب است این است که اولین بار دیده شده که اسیری در اسارت ، اسارت گرش را شکست دهد. یعنی زینب که در اسارت است در اسارت، آزادی پرور است ، در اسارت در حالی که اسیر است دشمنش را شکست می دهد و دشمنش را به زانو در می آورد .
یکی از برجستگیهای حضرت زینب که در نهضت کربلا خیلی می درخشد، سخنرانی و خطابه حضرت زینب است که به تعبیر امروزی اگر آن ویژگیهایی که در تبلیغ و سخنرانی و در مدیرت تبلیغ و برخورد تبلیغاتی، حضرت زینب داشته که در شرایط امروزی از او می توانیم به نام جنگ نرم یاد بکنیم به تعبیر امروزی یزید در جنگ سرد یعنی در جنگ شمشیر به شمشیر، نیروی انسانی داشتن قوی و قدرتمند بود ولی نهضت امام حسین در جنگ نرم دهها برابر از قدرت یزید قوی و قوی پنجه تر بود که یک از فرماندهان جنگ نرم که واقعاً بنی امیه را ضربه کاری زد و یزید را از پای در آورد، حضرت زینب است یعنی حضرت زینب در رهبری جنگ نرم و در مهارت در جنگ نرم آن قدر مهارت دارد که یزید را با آن که خود اسیر است شکست می دهد و او اظهار پشیمانی و ندامت می کند .
در برخوردهایی که حضرت زینب دارد یکی این است که حضرت زینب در تبلیغ و جنگ نرم یزید را سلب اعتبار کاذب می کند . یزید خودش اعتبار نداشت ولی با اعتبار شناخته شده بود . خودش را به جای خلیفه مسلمین و مسلمانان پیش مردم شام و برای بعضی از مردم جلوه داده بود. حضرت زینب در برخوردهایش چندین کار را می کند . عملکرد یزید را شیطانی معرفی می کند . برای او عاقبت بدی را نشان می دهد در سخنرانیهایش و به او می فهماند که تو بدبخت و شکست خورده ای و به او می فهماند که تو فهم درستی نداری و خیال می کنی که داری با این کارت ما را به فراموشی می سپاری حال آن که خودت به فراموشی سپرده می شوی .
یکی از برخوردهایی که از یزید سلب اعتبار شخصیتی و سلب اعتبار اجتماعی می کند در یکی از برخوردهایش واژه یابن الطلقاء را به کار می برد ، می فرماید که یابن الطلقاء امن العدل که تا آخرش می گوید که تو خودت را جانشین پیامبر می دانی و در حالی که تو نه شخصیت و شرافت فردی داری و نه شخصیت و شرافت خانوادگی داری و نه شخصیت و شرافت در عملکردت دیده می شود ، عقل نداری و در حالی که ادعا می کنی جانشین پیامبر هستی ، خانواده پیغمبر را در پیش روی و در مجلس در جمعی از نامحرمان قرار دادی و حالان که زنان و کنیزان و نوکران خودت را بردی در پشت پرده . از این گونه فرازها در سخنرانی حضرت زینب طوری است که هر کدام را با مقدمه چنان چینش و ترکیب می کند که نتیجه برخوردهای مبارزاتی و تبلیغاتی حضرت زینب به جایی می رسد که دیگر یزید اظهار ندامت و پشیمانی می کند و به تعبیری تسلیم می شود .

بدان امید که ما به خصوص زنان ما در امر به معروف و نهی از منکر همیشه در صحنه باشند و خوب هم عمل کنند و از حضرت زینب قوت و قدرت و راهنمایی گرفته و حضرت زینب را سرمشق و الگویشان قرار دهند . "

دوستان ! حضرت زینب ( س ) الگوی عبادت و بندگی است . بنا به نقل مورخین و مقتل نگاران امام و یارانش شب عاشورا را به عبادت سپری کردند، پس زینب ( س ) که شاگرد مکتب امام است باید چنین باشد . علاوه برآن حضرت زینب کبری ( س ) عبادت را از مادرش فاطمه زهرا ( ع ) آموخته است و با نماز از همان کودکی آشناست . امام حسین ( ع ) وقتی برای وداع به خیمه گاه مراجعت فرمود خطاب به خواهر عابده اش می فرماید :

خواهر جان مرا در نماز شبت از دعا فراموش نکن .

امام ( ع ) خود معصوم است . بزرگ و کوچک و زن و مرد به دعای او محتاج اند با این وجود از خواهرش التماس دعا دارد . این دلیل است بر این که حضرت زینب کبری ( س ) به قله رفیع بندگی و پرستش راه یافته است . او حتی در سخت ترین شرایط، یعنی از شب یازدهم به بعد با آن همه مسوولیت و مشغله و با این که یک زن داغدار و مصیبت دیده است نماز نافله شب خویش را ترک نمی کند .

دوستان ! کربلا دانشگاه بود و حسین و زینب معلمانی که درس رضایت و تسلیم در برابر قضا و قدر الهی و صبر و بردباری در برابر مشکلات و گرفتاری را به شاگردانشان آموختند . امام حسین ( ع ) در آخرین لحظات در مناجات با خدایش این جمله را اظهار می کند که پروردگارا من راضی به رضای تو و تسلیم امر تو هستم .
زینب کبری ( ع ) نیز بالاترین درجات تسلیم و و رضا را دارا بود ، او در گودی قتلگاه به دنبال گمشده عزیز خویش است و پس از یافتن آن در کنار گل پرپر خویش می نشیند و ادای احترام می کند و عرضه می دارد : خدایا ، این قربانی را از ما یعنی محمد و آل محمد قبول فرما .

تاریخ انتشار : 1394/07/25 - 8:20
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است