زنجان، پایتخت شور حسینی
زنجان؛پایتخت شور حسینی
زنجان از آن رو پایتخت شور و شعور حسینی نام گرفت که مردمش عشق فرزندان علی(ع) و فاطمه‌الزهرا(س) را در دلشان پروراندند، مانند قطره آبی که در دل صدفی فرو می‌رود و سال‌های مدیدی طول می‌کشد تا به دٌر تبدیل شود، مردم زنجان نیز عشق به امام حسین(ع)، زینب کبری(س) و ابوالفضل‌العباس(ع) را سال‌ها در دل خود پرورش دادند تا دو دٌر گرانبها و بی‌نظیر از دل صدف جماعت بیرون بیاید. دو گوهر گران‌سنگ که چشم زمین و زمان را می‌نوازد و درخشش یکی مکمل تلالو دیگری است.
"کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود"، این را همه‌مان بارها شنیده‌ایم اما آیا فلسفه این جمله ساده اما عمیق را تا به حال دریافته‌ایم؟ آیا می‌دانیم که وجود این بانوی مکرم در کنار سرور و سالار شهیدان و رشادت‌ها و جهدهای ایشان در برافراشته نگه‌داشتن پرچم حسینی چه جایگاهی داشت! زینب کبری(س) پاسدار حرمت خون شهیدان بود و همراه با امام زین‌العابدین(ع) پایه‌های حکومت یزید و یزدیان را سست و ویران کرد و چهره پلیدشان را به همه نمود.
گاهی گریز به همین جملات ساده و پرمعنا می‌تواند بسیار راهگشا باشد، آیا تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که نهضت حسینی ترکیبی از رشادت و شهامت و صبر و استقامت است و زنجانی‌ها هر دوی این ارزش‌های والا را چه خوب پاس داشته‌اند. آن‌ها در هشتم محرم عصر روز تاسوعا با شتافتن برای شرکت در دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان، به گرامی‌داشت شهامت و ایثار می‌روند و خود را مرید این مکتب و حسین(ع) را مراد خود معرفی می‌کنند و سه روز بعد ـ فردای عاشورای حسینی ـ همنوا با ایران، غم‌زده، اما پر از خشم یزید و یزیدیان زمان به پابوس زینب کبری(س) می‌آیند تا درس‌آموز مکتب صبر و استقامت باشند و این دو حرکت مردم شهر زنجان که طی سال‌های اخیر، حضور مردم سراسر ایران در آن مشهود است، شهرمان را به پایتخت شور و شعور حسینی بدل ساخته است.
در پس حرکت این دو دسته عزاداری نیز که متشکل از مردم این شهر است هیات‌امنای دو مسجد بزرگ زنجان در تلاش و تکاپو هستند تا دست در دست هم این دو مراسم عظیم را هر چه بهتر و پرشکوه‌تر برپا کنند و در این راه از هیچ خدمتی برای هم فروگذار نیستند چرا که آن‌ها همه خادمان درگاه خاندان عصمت و طهارت هستند و باید قدر این خادمی را بیش از پیش بدانند. پس روا نیست به هیچ نام و نشانی بخواهیم میان این اتحاد، انسجام و دل‌بستگی مومنان و عاشقان خاندان علی(ع) خط بکشیم.
مراسم سخنرانی وعزاداری دهه اول محرم
وب سایت مقام معظم رهبری
وب سایت ریاست محترم جمهور
طراحی و اجرا: شرکت آداک                            كليه حقوق این وب سایت براي مسجد زینبیه اعظم زنجان محفوظ است